ΦΙΛΩΤΙ ΟΜΟΡΦΟ ΧΩΡΙΟ

slider

Τετάρτη 27 Φεβρουαρίου 2013

ΤΟ ΦΙΛΩΤΙ ΚΕΡΔΙΣΕ ΤΟΝ ΑΗΤΤΗΤΟ ΚΑΙ ΠΡΩΤΟΠΟΡΟ ΠΑΝΘΗΡΑΙΚΟ

Άλλη μία σημαντική νίκη κατάφεραν  και πέτυχαν οι παίκτες του  Φιλωτίου τη προηγούμενη Κυριακή 24 Φεβρουαρίου στο γήπεδο του Αγίου  Αρσενίου επί του πρωτοπόρου και  αήττητου Πανθηραϊκού με σκορ 2-1 (1-1).  Αυτή η νίκη ήταν η δεύτερη εντός  έδρας επί του Πανθηραϊκού  διότι και την περσινή αγωνιστική περίοδο το Φιλώτι είχε κερδίσει με 1-0 το Πανθηραϊκού στο γήπεδο του Αγίου Αρσενίου.
ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ
Το Φιλώτι παρατάχθηκε στο γήπεδο αρχικά με αμυντικούς προσανατολισμούς ξέροντας ότι............
η ομάδα της Σαντορίνης θα θελήσει να καθαρίσει το Πρωτάθλημα και θα παίξει επιθετικά από  το πρώτο λεπτό για να πετύχει  όσα περισσότερα γκολ είναι δυνατό. Ο  Πανθηραϊκός παρατάχθηκε στο  γήπεδο έχοντας όλα του τα όπλα στη φαρέτρα με σκοπό  μία αγωνιστική πριν τη λήξη του πρωταθλήματος να καθαρίσει το θέμα των μπαράζ. Οι Σαντορινιοί είχαν δύο δοκάρια  με Νομικό στο 5 και το Μηνδρινό στο 29. Προσπαθούσαν περισσότερο με μακρινά  σουτ να παραβιάσουν την εστία  του Πολυκρέτη.  Με την είσοδο του Προμπονά στο 40΄λεπτό ισορρόπησε το παιχνίδι και το κέντρο του Φιλωτίου έγινε πιο δυνατό. Το 1-0  έγινε  στο 22΄λεπτό όπου ο Βενάγκρ ανατρέπει  το Κρητικό μέσα στη περιοχή με τον κ. Μενδρινό να καταλογίζει το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο  Κοττάκης Μ. ο οποίος άνοιξε το σκορ για το Φιλώτι.  Λίγο μετά στο 25΄λεπτό ο Κωλέτσης με ατομική ενέργεια άδειασε  τρεις αντιπάλους και με δυνατό σουτ  νίκησε το Πολυκρέτη κάνοντας το    1-1 όπου ήταν και σκορ ημιχρόνου. Στο  δεύτερο ημίχρονο η μορφή του  αγώνα δεν άλλαξε. Ο Πανθηραϊκός  πίεζε το Φιλώτι έπαιζε στη κόντρα . Φτάνοντας στο 70΄λεπτό ο Μανωλάς  θα πάρει τη μπάλα από το κέντρο θα πασάρει τη κατάλληλη στιγμή στον Ευριπιώτη και εκείνος από  πλάγια θέση θα κάνει το 2-1. Το Φιλώτι συνέχισε να αμύνεται και ο Πανθηραϊκός  να πιέζει ασφυκτικά τα καρέ του  Πολυκρέτη. Οι γηπεδούχοι σε μία ακόμα  κόντρα απείλησαν με τον Ευριπιώτη  που έφτασε πολύ κοντά να κάνει  το 3-1 στο 79΄λεπτό.  Το τελικό αποτέλεσμα δεν άλλαξε και το Φιλώτι πανηγύρισε ακόμα μία σημαντική νίκη κόντρα σε ένα μεγάλο αντίπαλο. Για τις  δύο ομάδες ακυρώθηκε από ένα  τέρμα . Στο 37΄λεπτό για το Φιλώτι σε σουτ του Ευριπιώτη και στο 94΄  λεπτό σε προσπάθεια του Μαρτίνου στο 94΄λεπτό.
Η επόμενη αγωνιστική θα είναι και  η τελευταία όπου το Φιλώτι φιλοξενείται στη Λάβα και ο Πανθηραικός  παίζει με το Καρτεράδο.
ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:
ΑΜΣ Φίλωτιου (Βασαλάκης Γ.) : Πολυκρέτης, Τσάφος, Μουστάκης, Κατσουρός, Δέτσης (Προμπονάς 41΄), Στρατούρης, Κρητικός, Ευριπιώτης, Κοττάκης (Μουστάκης Δ. 70΄ λ.τ), Τσακωνιάτης (Κρασάς 91΄ λ.τ), Μανωλάς
Πανθηραϊκός (Κωνσταντόπουλος): Ξαγοράρης, Κλουβάτος, Βεναγρ, Πέκα, Κολιούσης, Μαρτίνος, Νομικός (Νομικός Ε. 82΄), Μηνδρινός, Μαρίνι (Κελίδης 70΄), Κωλέτσης, Παναγιωτίδης.

ΕΠΙΤΑΚΤΙΚΗ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΓΗΠΕΔΟ ΜΕ ΧΛΟΟΤΑΠΗΤΑ ΣΤΟ ΦΙΛΩΤΙ!!!!!!