slider

Κυριακή 19 Απριλίου 2015

Διπλό παραμονής για το Φιλώτι

Γράφτηκε από τον Σπύρος Μάκαρης
Την συμμετοχή του στην Α' Κατηγορία εξασφάλισε χθες το Φιλώτι που νίκησε 0-2 τον Καρτεράδο στο ΔΓ Φηρών, κατακτώντας την 1η θέση του τρίτου ομίλου για την β' φάση του πρωταθλήματος.
Οι παίκτες του Δημήτρη Παλάζη μπήκαν αποφασισμένοι στο ματς και κατάφεραν να κλειδώσουν την υπόθεση νίκη από το 1ο ημίχρονο όπου πέτυχαν τα δύο τέρματα της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι του Λευτέρη Τζούρου αιφνιδιασμένοι από το γρήγορο 1-0 του Φιλωτίου προσπάθησαν να αντιδράσουν και να απειλήσουν με τις προσπάθειες των Μπινιέρη και Αγκαράι να περιορίζονται όμως σε κάποια μακρινά σουτ.
Στο αγωνιστικό κομμάτι το Φιλώτι απείλησε με το καλημέρα με τον Κρητικό να φτάνει κοντά στο γκολ μόλις στο
1ο λεπτό.
Ότι δεν κατάφερε ο υψηλόσωμος μέσος του Φιλωτίου το κατάφερε ο Δεγαϊτας στο 8ο λεπτό όταν μετά από κόρνερ του Τζώρτζη με διπλή προσπάθεια έστειλε την μπάλα στον ουρανό των δικτύων του Κουρδελάκη ανοίγοντας το σκορ του αγώνα και δίνοντας προβάδισμα στον ΑΜΣ Φιλωτίου με 0-1.
Οι φιλοξενούμενοι ήθελαν να κλειδώσουν τη νίκη και με προσοχή στα μετ όπισθεν χτύπησαν στις αντεπιθέσεις, όπου σε μία από αυτές στο 29' ο Σταματίου πλάσαρε τον Κουρδελάκη αλλά είδε την μπάλα να καταλήγει στο κάθετο δοκάρι του Καρτεράδου.
Ο στράικερ του Φιλωτίου όμως ευστόχησε λίγο αργότερα (31'), όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τζώρτζη με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κουρδελάκη διαμορφώνοντας το τελικό 0-2.
Στην επανάληψη το Φιλώτι ξεκίνησε με ένα εντυπωσιακό σουτ του Πράσινου από τα 40 μέτρα με τον Κουρδελάκη να αντιδρά σωστά, αλλάζοντας την πορεία της μπάλας που αφού βρήκε στο δοκάρι του κατέληξε κόρνερ.
Στη συνέχεια το παιχνίδι πήγε περισσότερο με πολλές κίτρινες κάρτες να μοιράζονται δικαίως και στις δύο ομάδες από τον άρχων του αγώνα κ. Ζαράνη, ο οποίος έβγαλε εις πέρας την αποστολή του χωρίς προβλήματα. Βοηθοί ήταν οι Βακόνδιος και Αρμακόλας.
Συνθέσεις
Καρτεράδος (Τζούρος): Κουρδελάκης, Κλουβάτος (67' Πολυζόπουλος), Τρούλης (53' Βαρμάζης), Χοχάι, Νομικός, Ζερβάκης, Αγκαράι, Νομικός, Μπινιέρης, Σελιστάι, Τζούρος (57' Βαζαίος).
ΑΜΣ Φιλωτίου (Παλάζης): Ανυφαντάκης, Δεγαϊτας (65' Πράσινος Γιωρ.), Σαντέ (83' Κατζιλιέρης), Πιτταράς, Κοτάκης, Ζούλης, Σταματίου (80' Μουστάκης Δ.), Τζώρτζης, Πράσινος Γιαν., Κρητικός, Μανωλάς.
11065629 10153217470667445 674298780 o11157216 10153217472177445 1162508151 o11157269 10153217470997445 939118060 o11158835 10153217472292445 301300158 o