ΦΙΛΩΤΙ ΟΜΟΡΦΟ ΧΩΡΙΟ

slider

Τετάρτη 5 Φεβρουαρίου 2014

ΝΙΚΗ ΜΕ ΠΑΛΙΚΑΡΙΣΙΑ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ

Ένας πέρα για πέρα εντυπωσιακός αγώνας διεξηχθεί τη Κυριακή στο ΔΑΚ Νάξου μεταξύ των κορασίδων του Α.Μ.Σ. Φιλωτίου «Ο ΖΕΥΣ» και των κορασίδων του ΑΟ Πάρου. Αν εξαιρέσουμε το δεύτερο σετ όπου η ομάδα της Πάρου ήταν ανώτερη αγωνιστικά όλα τα υπόλοιπα ήταν με εναλλαγές στο σκορ και οι ομάδες να πηγαίνουν κοντά κοντά στο σκορ. Οι αρκετοί φίλαθλοι που βρέθηκαν στο.....
γήπεδο ανταμείφθηκαν από το θέαμα που παρακολούθησαν και σίγουρα αυτοί του Φιλωτίου έφυγαν περισσότερο ευχαριστημένοι. Παίρνοντας τα πράγματα από την αρχή στο πρώτο σετ τα κορίτσια του συλλόγου μας μπήκαν χαλαρές και βρέθηκαν από νωρίς πίσω στο σκορ (4-15). Στη συνέχεια με όπλο το σερβίς κατάφεραν και μείωσαν στο 18-23 αλλά ήταν πολύ καθυστερημένη η αντίδραση τους και δεν κατάφεραν να πάρουν το πρώτο σετ το όποιο πήγε στα κορίτσια της Πάρου με      18-25 σε 31 λεπτά. Το δεύτερο σετ ήταν καρμπόν με το πρώτο όπου και πάλι το Φιλώτι μπήκε χαλαρά και η Πάρο με σχετική ευκολία χωρίς να απειληθεί σε κανένα σημείο πήρε το σετ με 14-25 σε 26 λεπτά. Από αυτό το σημείο  ξεκίνησε η αντεπίθεση. Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ και πήγαιναν πόντο πόντο όμως στο τέλος τα κορίτσια της ορεινής Νάξου έκοψαν πρώτες το νήμα και έκαναν το 1-2 στα σετ (25-23) σε 32 λεπτά δίνοντας νέο ενδιαφέρον στον αγώνα. Το τέταρτο σετ ήταν πανομοιότυπο με το τρίτο. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα του σκορ και τα κορίτσια του συλλόγου μας κατάφεραν και έκαναν το 2-2 σε 27 λεπτά (25-21). Με ανεβασμένη ψυχολογία τα κορίτσια του Φιλωτίου κατάφεραν στο 5ο σετ αγωνιζόμενες με πάθος και κάνοντας με δυναμικές επιθέσεις να πάρουν από νωρίς το προβάδισμα και να το κρατήσουν μέχρι το τέλος (15-8) σε 22 λεπτά. Αυτοί ήταν οι πρώτοι δύο πόντοι στο πρωτάθλημα για το τμήμα μας.
ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:
ΑΜΣ ΦΙΛΩΤΙΟΥ:(Φραγκίσκος Ιωάννης)Μανιού Ι., Καλαβρού Ι., Βλασερού Α., Ψαρρά Κ., Μουστάκη Σ., Αντωνίου Α., Βασιλάκη Μ., Βασιλάκη Ι., Βασιλάκη Σ., Τσακωνιάτη Δ., Τσακωνιάτη Χ.,
ΑΟ ΠΑΡΟΥ: (Λακταρίδου) Ραγκούση Α., Τρικάρδου Δ., Αιγινίτου Ε., Νίκα Α., Φραγκούλη Μ., Βάσσου Ε., Καρατζούνη Ε., Βεντούρη Α., Σκιαδά Α., Μπαρμπαρή Δ., Λιαράτσικα Δ., Σιφναίου Φ.

ΕΠΙΤΑΚΤΙΚΗ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΓΗΠΕΔΟ ΜΕ ΧΛΟΟΤΑΠΗΤΑ ΣΤΟ ΦΙΛΩΤΙ!!!!!!